Portekiz Bayrağı | Nüfusu | Haritası | Asgari Ücret

Bu yazımızda Portekiz hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırıp , paylaşıyoruz. Portekiz Bayrağı anlamı , Portekiz nüfusu ve insan yapısı , Portekiz konum olarak nerede ? Portekiz haritası ve en büyük şehirleri neler ? Gezilecek yerler nereleri ? Portekiz  asgari ücret ne kadar ? Potekiz dili ve dini nedir ? Portekiz ile Türkiye arasında ne kadar zaman farkı var ? Hazırsanız başlıyoruz..

Portekiz Haritası ve Konumu

Portekiz , Avrupa kıtasının Güneybatısında yer alan İber yarımadasında bulunan Avrupa kıtasının en batısındaki Ülkedir. Portekiz tek gerçek anlamda komşuluğunu hem doğuda hem kuzey de komşusu olan İspanya ile yapmaktadır. Bir yarımada olan ülkenin batısında ise Atlas Okyanusu yer almaktadır. Güneye inildiğinde yine İspanya karşısına çıksa da küçük bir bölgeden sonra Fas Kıyılarına ulaşılabilir. Bu bakımdan Güneyde Fas ile komşudur da denilebilir. Yüz ölçümü 92.212 kilometrekare ‘dir.

Atlas Okyanusu’nun kuzey yarımküredeki bölümünde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in bir parçasıdır (Kuzey Atlantik’teki Azorlar ve Madeira Adalar Grubu). 36°58’ ve 42°09’ kuzey enlemleriyle 6°11’ ve 9°30’ batı boylamları arasında kalan Portekiz’in kuzeyden güneye uzunluğu 560 km, genişliği de 215 km’dir.

Avrupa’da okyanusta yüzme deneyimi sunan nadir ülkelerden bir tanesidir. Eğer Lizbon’da iseniz ve Kuzey tarafa ülkenin en uç noktasına gitmek isterseniz bir saatlik tren yolculuğu ile mümkündür.

Portekiz ile Türkiye arasında ne kadar zaman farkı var ?

Portekiz , Türkiye’ye göre daha batıda yer aldığından ve Güneş Doğudan doğduğundan saat olarak Türkiye , Portekiz’in tam 2 saat önündedir. Yani Türkiye de Saat 12.00 iken , Portekiz’de saat 10.00 dur.

Portekiz Bayrağı

Portekiz bayrağı iki renklidir. Bunlar yeşil ve kırmızı renkleridir. Bayrak yeşil renkle başlar ve Bayrak boyutunun 5 te 2sini Yeşil Renk kaplar. Yeşil ülkenin doğal güzelliklerini ve umudu simgeler. Kırmızı ise bayrağın geri kalan 5 te 3lük kısmını kapsar. Kırmızı renk , 11. yüzyıldan bu yana Portekiz’in bağımsızlığı ve özgürlüğü için savaşan askerleri temsil eder.

Yeşil ve kırmızı şeritlerin kesiştiği noktada Portekiz arması bulunmaktadır. Armanın üstünde yer alan beş nokta, Hz. İsa’nın çarmıha gerilirken aldığı beş çivi yarasının sembolüdür. Armanın tam ortasındaki mavi renkli kalkanlar ise Portekiz’in düşman ordularına karşı kazandığı zaferleri simgeler. Bu arma uzun yıllar boyunca Portekiz donanmasında da kullanılmıştır.

Portekiz Bayrağı

Portekiz Nüfusu

Portekiz, dil ve din açısından oldukça bağdaşık yapıda bir ülkedir. Portekiz halkı değişik etnik grupların karışımından oluşur. 2001 nüfus sayımı sonucunda %51,7’si kadın olan Portekiz’in nüfusu 10.356.117 olarak belirlenmiştir. 2003 yılı sonunda nüfusun %4,2’sini yasal göçmenler oluşturmaktaydı. En büyük göçmen toplulukları Ukrayna, Brezilya, Yeşil Burun Adaları ve Angola gibi ülkelerden olsa da Güney Amerika ve Doğu Avrupa’nın diğer ülkelerinden de göçmenler bulunmaktadır.

Portekiz Avrupa’nın nüfus kaybeden ülkelerinden biridir. Ülke nüfusu en yüksek seviyesine 2010 yılında ulaşmış ve 10.573.100 kişi olarak ölçülmüştür. Bu tarihten itibaren her yıl nüfus kaybeden ülkede en son nüfus sayımları 2020 yılında yapılmış ve 10.302.674 olarak ölçülmüştür.

Portekiz En Büyük Şehirleri

En büyük metropolitan alanları Lizbon, Porto, Braga, Coimbra ve Aveiro’dur. 12. yüzyılın ilk çeyreğinden beri Portekiz’in başkenti Lizbon’dur. Hem bir metropol hem de bir turizm şehri olan Lizbon’da 2 milyon 432 bin kişi yaşamaktadır. Yapılan kazı çalışmalarında Neolitik Çağ’da yaşayan göçebe kabilelerin Lizbon’da yaşadıkları ortaya çıkmıştır.

Portekiz başkenti Lizbon’da keşfedebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Anıtları, müzeleri, bahçeleri, plajları, restoranları ile çok özeldir ve Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Portekiz ekonomisi içinde stratejik öneme sahiptir.

Jerónimos Manastırı ve Belém Kulesi gibi muhteşem anıtları keşfedebilir, Avrupa’nın en doğal akvaryumu Oceanarium’a gidebilir, Antik Sanat Ulusal Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine giren Porto, tarihi merkezinin ziyaretçilerine muhteşem nehir manzarası ile benzersiz bir deneyim sunar. Porto’nun tarihi merkezini yürüyerek keşfedebilirsiniz. Douro nehrinin iki yakasında farklı manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Portekizin Diğer Önemli Şehirleri

Sintra 

Portekiz’de eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahiptir. Örneğin, Quinta da Regaleira, görkemli Sintra Sarayı ve Monserrate parkını ziyaret edebilirsiniz. Sintra yakınında yer alan Avrupa’nın en batı noktası olan Roca Burnu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Guimarães

Portekiz’in kurulduğu yer olarak kabul edilir.  Guimarães çok güzel bir şehirdir ve tarihi 11. yüzyıla kadar uzanır. Tarihi merkezini, kalesini ve Paço dos Duques de Bragança Sarayı’nı mutlaka ziyaret edin.

Coimbra

Portekiz’in “öğrenci şehri” olarak da bilinen Coimbra, muhteşem bahçeleri ve parkları ile ünlüdür. Coimbra Üniversitesi UNESCO tarafından 2013 yılında dünya mirası listesine alınmıştır. Coimbra Portekiz’in en güzel şehirlerinden biridir.  Santa Clara-a-Nova ve Santa Clara-a-Velha manastırlarını ziyaret edebilirsiniz.

Lamego

Porto’dan Douro’ya giderken Lamego şehrine ulaşırsınız. Lamego Portekiz’in en güzel bölgelerinden birindedir. Douro şarap bölgesi olarak geçen bu bölge, UNESCO tarafından 2001 yılında dünya mirası listesine alınmıştır. Burada Nossa Senhora dos Remédios Tapınağı’na gidebilir, ünlü merdivenlerinden tırmanırken güzel heykelleri, şapelleri ve çeşmeleri görebilirsiniz.

Evora

Lizbon’un parelelinde yer alan Evora Portekiz’in iç kesimindeki en güzel şehirlerden biridir. Evora, ayrıca Portekiz’in en eski şehirlerinden biridir. Evora’da Capela dos Ossos, Dom Manuel Sarayı, Katedral ve Roma Tapınağını ziyaret edebilirsiniz.

Braga

Braga, Portekiz’in en eski şehirlerinden biridir; kökleri MÖ 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır. “Başpiskoposlar şehri” olarak da bilinen Braga’da Bom Jesus ve Sameiro tapınaklarını ziyaret edebilirsiniz.

Tomar

“Tapınak Şövalyeleri Şehri” olarak da bilinen Tomar, Portekiz’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biridir.

İsa’nın kalesi ve manastırı, Museu Luso-Hebraico Abraão Zacuto eski sinagogu ve Igreja de São João Batista kilisesini ziyaret edebilirsiniz.

Funchal

Madeira özerk bölgesinde yer alan Funchal, 100.000’den fazla nüfusuyla Portekiz’in en kalabalık şehirlerinden biridir. En büyük gelir kaynağı turizmdir. Bu şehri ziyaret ettiğinizde, tüm kültürel, doğal ve tarihi zenginlikleriyle kesinlikle hayran kalacaksınız. Monte Palace tropikal bahçesini ziyaret etmelisiniz.

Ayrıca Chaves, Bragança, Viseu, Viana do Castelo, Aveiro, Angra do Heroísmo gibi diğer Portekiz şehirleri de görülmeye değerdir.

Portekiz Dili ve Dini

Portekiz’in resmi dili hepinizin tahmin edebileceği gibi Portekizce’dir. Portekizce resmi dili Dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan 6. dil olarak bilinmektedir.  Portekizce Hint-Avrupa dil ailesinin İtalo-Keltik alt grubunun Romen dilleri koluna bağlı bir dildir. Bununla birlikte ülkede İspanyolca ve Mirandaca’da bölgesel diller olarak kullanılmaktadır.

Portekiz dili, Portekiz kökenli Afrika kökenli derneklerin bir yansıması olan Afrika kökenli birçok kelimeye sahiptir. Portekizce Arap etkisi o kadar belirgin gözükmüyor ve şimdiye kadar Mozarabic’in etkisi ne oldu, Latin kökleri ile değiştirildi. Gelişim aşamasında, Portekizce daha çok Fransız dili etkilenmiştir ve bu etki hala Portekizce Fransızca kelimeler şeklinde görülebilir.Portekizce yazılan telaffuzlar Fransızca kelimelerdendir.

Portekiz nüfusunun büyük çoğunluğu Katoliktir.

Portekiz Asgari Ücret ve Para Birimi

Portekiz para birimi Euro’dur. Portekiz, kullandığı para birimi olan Euro’yu Avrupa Birliği’ndeki diğer 16 ülke ile paylaşır. Bu ülkeler: İspanya, Fransa, Lüksemburg, Belçika, Almanya, İtalya, İrlanda, Estonya, Hollanda, Finlandiya, Avusturya, Yunanistan, Kıbrıs, Malta, Slovakya ve Slovenya’dır.

Euro banknot ve madeni paraları ilk olarak 2002’de piyasaya sürüldü. Banknotlar altı farklı değerde kullanılır: 200, 100, 50, 20, 10 ve 5 Euro.

Madeni paralar sekiz çeşittir. 2 ve 1 Euro ve 50, 20, 10, 5, 2, 1 kuruş. Hem banknotlar hem de madeni paralar, görme engelli kişilerin kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Portekiz asgari ücret 775 Euro olup, bu tutar çalışanların sadece %7’sini kapsar. Normal şartlarda Portekiz’de çalışanların büyük çoğunluğu 1.300 € ile 1.500 € arasında bir gelire sahiptir.

Başka ülkeler hakkında detaylı bilgiler öğrenmek istiyorsanız ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz : Ülkeler

Bu yazıda Portekiz Tarihi ile ilgili detaylara yer verilmemiştir. Eğer Portekiz tarihini merak ediyorsanız bu siteyi kullanabilirsniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.