Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayarlar artık günümüzün olmazsa olmaz cihazları arasında yer almaya başladı. Bir zamanlar için lüks denilebilecek cihazları olan PC ler ( Personel Computer ) artık hemen hemen her evde yer alıyor. Bugün bir çok kişi işlerini bilgisayar başından kalkmadan internet vasıtasıyla halledebiliyor. Cep telefonu ile birlikte son yılların en popüler cihazları olan Bilgisayara henüz sahip değilseniz ve almayı düşünüyorsanız kafanızda ” Nasıl bir bilgisayar almalıyım ? “ ya da “iyi bir bilgisayar almak için nelere dikkat etmeliyim ?” gibi sorular olduğunu tahmin ediyoruz. Bu yazımızda sizlere Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Lafı daha da uzatmadna konumunuzu anlatmaya başlayalım.

İyi Bir Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fiyat : Hiç şüphesiz ki herkesin bilgisayar için kenara ayırabileceği bir miktar para vardır. Genel olarak değerlendirecek olursak pahalı bir bilgisayar ucuz olana göre daha iyidir.  Burada fiyat karşılaştırması yaparken aşağıda yer vereceğimiz bir takım bilgisayar donanımlarının ne derece yüksek özellikte ve güncel olduğu önemlidir. En yüksek özelliklerde donanıma sahip bilgisayarların daima yüksek fiyatlarda olacağını unutmayın.

Marka : Bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken bir başka kriterde Marka olmalıdır. İşi gücü Bilgisayar , Laptop vb ürünler üretmek olan bir marka , herşeyi üretip arada bilgisayarda üreteyim belki satarım diyen markalara oranla tercih edilmelidir. Bilgisayar markasının piyasadaki tecrübesi , saygınlığı bir yana bir sorunla karşılaştığınızda alacağınız teknik serviste yine ona göre olacaktır. Ayrıca Laptop alırken bir çok küçültülmüş parçacığın bir arada çalıştığını unutmayın , bu da laptopların genel sorunları olarak aşırı ısınma sorunlarını beraberinde getirir. Markaya karar verirken ısınma sorunlarını göz önünde bulundurun.

Anakart : Bilgisayarın olmazsa olmaz en önemli parçasıdır. Diğer tüm donanımlar bunun üzerinde bulunmakta ve hepsinin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamakta. Yine burada Dünyaca bilinen markaların , en son çıkan anakartlarını almakta fayda var. Olası bir anakart arızasında , yerine koyabileceğiniz anakartın aynısını bulamazsanız bilgisayarınız bir çöpe dönüşecektir.

İşlemci : Bilgisayarın beyni olan ve tüm işlemleri kontrol eden işlemci,  en önemli parçalardan biridir. Çünkü işlemci bilgisayarda çalışacak olan tüm programların yönetilmesini sağlamaktadır. Burada tercihinizi en yüksek işlemciden yana kullanmanız size son derece hızlı bir bilgisayar olarak geri dönecektir. Ama burada unutulmaması gereken bir şey var ki o da İşlemci para tutan en önemli parçalardan biridir. En başta belirttiğimiz fiyat kriterini aşmayacak şekilde bir işlemci seçmelisiniz.

Ram : Bilgisayarlarda yaptığmız işlemler , açıp kapatığımız uygulamalar , bilgisayar içerisinde Ram da gizlice depolanır. Buradaki amaç bizim sık sık açtığımız uygulamalar ile ilgili açılış bilgilerini bulmayı kolaylaştırmak ve aynı dosyayı ya da uygulamayı tekrar açarken ilgili dosyanın daha çabuk çağrılmasıdır.  Bradan yola çıkarakta RAM’lerin bilgisayarı hız ve performans olarak etkileyen donanımlardan olduğunu anlayabiliriz. Ram kapasitesi iyi olan  , büyük olan bir bilgisayarda sık kullandığımız programaların daha hızlı açılmasını sağlar.

Ekran Kartı ve Ses Kartı : Özellikle Ekran Kartı , yüksek görüntü kalitesi isteyen program ve oyunlarda bilgisayarın donmadan , seri bir şekilde çalışabilmesi için çok önemlidir. Özellikle son zamanlarda çıkan oyunlardaki yüksek grafikli yapılar , yüksek güce sahip ekran kartlarına sahip olmayı zorunlu kılmıştır. Yüksek performans isteyen işler yapacaksanız Ekran Kartınızın harici olmasına ve GB olarak ne kadar büyük olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında Ses Kartını da yazabiliriz. Ses kartları hız ve performans olarak bilgisayara birşey katmasa da özellikle multimedya öğelerini çalıştırdığınızda ( müzik , klip vb ) aldığınız sesin şiddeti , berraklığı , yüksekliğini etkileyecektir. Yine ses kartına dikkat edilmeli ve Harici ses kartları olan bilgisayarlar tercih edilmelidir.

Bilgisayarlar ile ilgili diğer yazılarımıza buradan göz atabilirsiniz : Bilgisayarlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.