Asgari Ücret Toplantısı Ne Zaman ? Yeni Ücret ?

Ekonomik krizin ülkeyi günden güne vurduğu şu günlerde halka bir nebze umut veren tek şey asgari ücrete yapılacak olan zam iddiası. Dün yaşanan gelişmelerden sonra ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından sonra , zam konusu iddia olmaktan çıktı ve daha somut bir hal aldı. Yaklaşık 3 ay önce yapılan açıklamalar sonrası da asgari ücrete zam gelme ihtimalleri güçlenmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda asgari ücret konusuna değindi;

İnşallah kısa bir sürede müjde vereceğiz. Amacımız enflasyon oranı kaç olursa olsun, hiçbir çalışanımızın ve emeklimizin hayat pahalılığı altında ezilmesine müsaade etmemektir. Detaylarını açıklayacağımız bu çalışmanın emeklilerimize ve çalışanlarımıza şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Zam için Hangi gün toplantı olacak  ?

Erdoğan, yaptığı açıklamalarda asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istediğini bildirmişti. Ek olarak istihdama olumsuz etki etmemesi durumunda artışın gerçekleşebileceği de gelen açıklamalar arasındaydı.

Yaptığı açıklamanın sonlarında ise Erdoğan, toplantının yakın bir tarihte yapılmasını beklediğini ve müjdeli haberler vermek istediklerini belirtmişti. Açıklamalardan kısa bir süre sonra da beklenen asgari ücret toplantısının çarşamba günü saat 14:00’te gerçekleşeceği bildirildi.

İşveren Kesimi Yeni Asgari Ücrete sıcak Bakıyor

Kabine Toplantısı öncesi Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan (TİSK) asgari ücret açıklaması geldi. TİSK asgari ücret zammı için yapılacak toplantıda masada olacağını belirtirken, işçilere yapılacak olan asgari ücret zammı için tarafların formüllerini değerlendirmeye ve işbirliğine açık olduğunu da bildirdi. TİSK, “Asgari ücretle ilgili olası değerlendirmeye olumlu yaklaşacağız” ifadeleri kullanıldı.

Yeni Asgari ücret Ne Kadar Olacak ?

Henüz bu sorunun cevabı tam olarak bilinmese de , yapılacak zammın İstihdamı zora sokmayacak şekilde olması ön görülüyor. Muhalefet asgari ücretin 7 bin tl olmasını beklerken konuşulan rakamlar arasında 6200 tl de mevcut. Yine bir başka konuşulan miktar , mevcut ücretin %40 arttırılmış hali. Bu da yaklaşık 6 bin tl demek. Belirlenecek olan rakamın ne kadar olacağı ya da zam yapılıp yapılmayacağı çarşamba günü saat 2 de yapılacak olan toplantıda netleşecek.

Gündem de olan diğer başlıklar için ilgili kategorimiz : Gündem

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.