Muhabbet Kuşu Neden Tüy Döker ?

Bu yazımızda Muhabbet Kuşu Neden Tüy Döker sorusunun cevaplarını sizler için en basit ve anlaşılır şekilde anlatmaya çalışacağız. Muhabbet kuşları ne zaman tüy döker ? Muhabbet kuşu tüy dökme dönemi  ? Muhabbet kuşu neden çok tüy dökerMuhabbet kuşu tüy dökümü zamanında ne yapmalı ? gibi sorularında cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

Muhabbet kuşları bir çok kişinin evinde beslemeyi tercih ettiği evcil hayvanlar sınıfında ilk sırada yer alan canlılardandır. Farklı renkteki tüy yapıları ile göz alıcı bir görüntülerinin olması ,  çıkardıkları seslerle insanları taklit etmeye çalışmaları , çoğunlukla insanlarla dost olmaları ve oyuncu olmaları bir çoğumuz için bu kuşların tercih sebepleri arasındadır. Yalnız bu sevimli dostlarımız bir takım sorunları da beraberinde getirir.  Bu sorunlardan en çok karşılaşılanı da Tüy dökmeleridir.

Muhabbet Kuşu Neden Tüy Döker

Muhabbet kuşlarının tüy dökmeleri aslında doğal bir süreç olabileceği , bir takım hastalık vb etkenler sebebi ile de olabilmektedir. Muhabbet kuşlarının kendi doğası gereği tüy dökmesine fizyolojik , Herhangi bir hastalık ya da sorunla ilgili olanlara ise patolojik sebepler denir.  Fizyolojik olanlar normal kabul edilirken , Patolojik sebepler araştırılmalı ve çözüm bulunmalıdır.

Muhabbet Kuşu Neden Tüy Döker

Muhabbet Kuşu Normal Tüy Değişimi

Genel olarak mevsim geçişlerinde muhabbet kuşlarında tüy değişimi belirli aralıklarla görülebilmektedir. Bu süreç bazen yılda 1 kez bazen de yılda 2 kez olabilir. Bu dönem gelmeden önce aslında bir çok canlı gibi muhabbet kuşları da hazırlık yapar. Kış mevsiminde daha kalın ve kaba olan tüylerini dökerek yaza hazırlık yaparlar, daha ince tüylere dönüştürürler. Bu durum endişe gerektirmeyecek, hatta kuşunuzun son derece sağlıklı olduğunun göstergesidir. Ancak her muhabbet kuşundan bu dönem kolay geçmeyebilir. Bu yüzden özellikle tüy döküm dönemlerinde kuşunuzun sağlığına ve beslenmesine oldukça dikkat etmelisiniz. Veteriner hekiminizin tavsiyesi ile kuş vitaminlerinden de kullanabilirsiniz. Çünkü kuşlar bu dönemde halsiz düşebilir ve onları desteklemek gerekebilir.

  •  Genellikle çevreye karşı ilgilerini kaybetmeleri
  •   Sürekli sakin olmaları ve genelde uyumaları
  •   Kafeste başka kuş varsa ona karşı ilgilerinin azalması
  •   Kafeste görülen kalın tüylerin artması

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler normal tüy dökülmelerinden önce ve dökülme sırasında meydana gelen belirtilerdir.

Çin Aslanı Sahiplenme | Özellikleri | Fiyatları

Muhabbet Kuşlarında Anormal Tüy Dökülme

Buraya kadar yazdıklarımız muhabbet kuşlarında normal denebilecek sebeplerden olan tüy dökülmeleriydi. Bunların dışında anormal olarak görülen tüy dökülmeleri de mevcuttur.

Bunlar arasında en çok görülenleri ; Hastalık kaynaklı tüy dökülmeleridir.  Bakım ve Beslenmeden kaynaklı dökülmeler de buna örnek gösterilebilir. Özellikle tüy değişim dönemlerinde yetersiz bakım ve yetersiz beslenme sonradan anormal tüy dökülmesine zemin hazırlayabilir. Beslenme içeriğinde gerekli vitamin ve minerallerin olması şarttır.

Muhabbet kuşlarında stres de tüylerin dökülmesine sebep olabilen başka bir faktördür.  Stres insanlarda nasıl olumsuz etkiler yaratıyorsa hayvanlar içinde bir çok sıkıntıya sebep olabilemktedir. Kuşlarında tüy dökülmesine sebep olan Strese neden olabilecek şeyler ;

  • Kuş kafesinin yerinin değiştirilmesi,
  • Kuşun sahibin değişmesi,
  • Kafese alınan başka bir kuş veya kafesteki kuşun ayrılması,
  • Aşırı ses ya da aşırı ışık da stres yaratabilen faktörlerdendir.

Eğer yukarı da yazılan durumlardan biri ya da bir kaçı yaşandıysa stress sebebi ile tüy dökümü gerçekleşiyor olabilir. Yapılan hata ne ise düzeltilmesi durumunda tüy dökümünün azalarak bitmesi beklenmektedir.

Kapı ya da pencere önünde yer alan kafesteki kuşlarda anormal olarak tüy dökülme daha fazla görülmektedir. Bunun sebebi ani olarak değişen hava sıcaklıklarıdır. Örneğin kış mevsiminde sıcak bir ortamda bulunan kuş , pencere önünde yer alıyorsa ve arada bir de olsa odayı havalandırmak için pencere ya da kapı açılıyorsa bu durum kuşunuza olumsuz yansıyacaktır. Eğer tüylerde kabarma ve halsizlik varsa bu etken göz önünde bulundurulmalıdır.

Muhabbet kuşlarında vitamin ve mineral eksikliği de tüylerin dökülmesine sebep olabilir. Bu durum doğrudan beslenmeyle alakalıdır diyebiliriz. Bu sebeple kaliteli kuş yemi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Dış parazitler ve mantar hastalığı da tüylere zarar verir ve onların dökülmesine neden olabilir.

Muhabbet kuşlarında görülen hastalıkları çoğu tüylerini etkilemektedir. Bu yüzden tüylerinde anormal bir dökülme varsa vakit kaybetmeden veteriner kliniğine gidilmelidir. Özellikle ishal, halsizlik gibi belirtiler de varsa durum ciddi olabilir.

Muhabbet Kuşu Tuy Dökme Dönemi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi mevsim geçişlerinde yılda 1 ya da 2 kez muhabbet kuşları tüy dökme dönemi yaşarlar. Yine kuluçka dönemi  de muhabbet kuşlarının tüy döktüğü zamanlardır. Yavru muhabbet kuşları , ergen hale geçmeden önce de tüy dökme sorunu yaşayabilmektedir. Bunlar normal süreçlerdir. Beslenmesine dikkat etmeniz , kaliteli yem vermeniz önemlidir.

Muhabbet Kuşu Neden Çok Tüy Döker

Aslında genel olarak tüm kuşlarda tüy dökme sorunu yaşanabilir. Bunun sebepleri yularıda belirtildiği gibi normal süreçler ve anormal süreçler olabilir. Normal süreçlerde bir müdahaleye gerek yoktur. Anormal süreçlerde bunun sebebi araştırılmalıdır. Eğer stres vb sebepler mevcut ise stres yaptıracak sebepler ortadan kaldırılmalı , kuşun uçmasına izin verilmeli , kafesi temiz tutulmalı , kuş ile oyunlar oynanmalıdır. Eğer sorun devam ediyorsa mutlaka veterinere gidilmelidir.

Hayvanlar ile ilgili daha çok makalemizi okumak için ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz : Hayvanlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.